Pod hasłem "Dzisiaj patrzymy już tylko w przyszłość. Naszym celem jest powrót do Rady Miasta w Radomiu" obradowało w Radomiu Ogólne Zebranie Miejskiej Organizacji Nowej Lewicy w Radomiu.
Poniżej prezentujemy relację z tych obrad, jak również galerię zdjęć:
Radom, dnia 26 lutego 2022r.
Nowa Lewica: zakończył się proces konsolidacji Lewicy. „Patrzymy w przyszłość!”
W dniu 26 lutego 2022r. podczas Ogólnego Zebrania Miejskiej Organizacji zakończył się proces zjednoczeniowy dawnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny Roberta Biedronia, w jedną partię pod nazwą „Nowa Lewica”. Jak słyszymy od nowo wybranych władz: „Dzisiaj patrzymy już tylko w przyszłość. Naszym celem jest powrót do Rady Miasta w Radomiu".
Członkowie ugrupowania wybrali 14-osobowy Zarząd oraz 28-osobową Radę. Jak słyszymy to mieszanka tego, co najlepsze: doświadczenia organizacyjnego, młodości, ideowości i energii do działania.
Nowym Przewodniczącym Rady Miejskiej Nowej Lewicy został: Waldemar Kaczmarski
Nowym Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Nowej Lewicy został: Patryk Fajdek
Na funkcję Sekretarza został powołany: Marek Ratuszyński
W tym ważnym dla Nowej Lewicy wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz krajowych partii: Wicemarszałek Sejmu RP Włodzimierz Czarzasty - pełniący funkcję Współprzewodniczącego Nowej Lewicy oraz Paulina Piechna –Więckiewicz, Wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego i Współprzewodnicząca Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy. W zebraniu uczestniczył również Daniel Oliszewski - Sekretarz struktur mazowieckich. Ich zdaniem przed nowym Zarządem stoi wiele wzywań, jednak - jak zgodnie podkreślili - mają pełne zaufanie i wiarę w nowo wybrane osoby.
Podczas zebrania przy ogromnym poparciu sali, zostały przyjęte priorytety programowe, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym, a także uchwałę wyrażającą solidarność z narodem ukraińskim obecną obecną risyjską agresją Ukrainy.
Jeśli chodzi o blok dotyczący spraw lokalnych, Lewica zaprezentowała pomysł na uzdrowienie spraw miasta. Zadeklarowano walkę o zwiększenie kompetencji samorządów i powrót do decentralizacji zadań miasta i środków budżetowych. Podkreślono konieczność zadbania o dostęp do godnej pracy i godnej płacy w Radomiu. Jak czytamy w deklaracji programowej: „Będziemy współpracować z biznesem w celu stworzenia dobrze płatnych miejsc pracy, by zwalczyć problem lokalnego bezrobocia w Radomiu oraz wprowadzić edukacją związaną z prawami pracowniczymi.” Przyjęto postulaty dot. m. in. rozbudowy sieci dróg, dróg i ścieżek rowerowych oraz tworzenia bezpiecznych przejść dla pieszych. „Inwestycje powinny być dokonywane przy silnym udziale strony społecznej, w tym stowarzyszeń i organizacji rowerowych oraz grup mieszkańców. Chcemy, aby Radom stał się wzorem pod względem bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych, dlatego też na nowo trzeba wyznaczyć cel rozbudowy i remontów pieszych ciągów komunikacyjnych i zainwestować w małą architekturę, również tę zwiększającą komfort i bezpieczeństwo poruszania się.” Zwrócono również uwagę na potrzebę walki z wykluczeniem komunikacyjnym, w tym przywrócenie lub budowę nowego dworca autobusowego dla miasta. Jak zgodnie mówią nam działacze Nowej Lewicy, czas postawić również na „Zdrowy Radom”, przez który rozumieją dostęp do kompleksowej ochrony zdrowia i profilaktyki w swojej dzielnicy oraz opieki specjalistycznej na wysokim poziomie. „W mieście powinien być szpital z kompletem stale gotowych do przyjmowania łóżek pacjentów oddziałów. Chcemy, aby personel medyczny miał zapewnione finansowe i pozafinansowe warunki pracy, które odpowiadają ich kwalifikacjom.”
Zauważono również wciąż postępujące wyludnienie, spowodowane dużym bezrobociem w poprzednich latach. Przyczynia się również do tego starzenie społeczeństwa i przewaga zgonów nad narodzinami. Wielu mieszkańców wróciło, gdy sytuacja na rynku pracy w Radomiu uległa poprawie, jednakże brak jest wystarczających zachęt, by większa liczba byłych obywateli miasta zechciała wrócić do Radomia, chociażby z Warszawy czy innych dużych miast.
Drugim ważnym blokiem spraw poruszanych na konwencji były sprawy krajowe.
W tej części dyskusji poddano ocenie obecną sytuację w kraju. Dokonano miażdżącej oceny 6 letnich rządów PiS oraz ich wpływu na obecną sytuację społeczno-ekonomiczną, a także przedstawiono główne założenia programowe Lewicy na przyszłość.
Wśród zmian, które mogą uzdrowić polskie sądownictwo, popieramy propozycję m.in.: likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, przywrócenie niezależności Krajowej Rady Sądownictwa, a także rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.
Cyt: Tzw. reforma wymiaru sprawiedliwości, przeprowadzona przez PiS nie tylko nie przyniosła żadnych pozytywnych skutków, ale doprowadziła do sytuacji, w której Polska może zostać pozbawiona środków finansowych, od dostępu do których może zależeć rozwój kraju.
Postulujemy także m.in. likwidację tzw. umów śmieciowych, wydłużenie urlopów ojcowskich, zwiększenie liczby żłobków wprowadzenie emerytury stażowej oraz co najmniej 12-procentową podwyżkę dla pracowników budżetówki. Ponadto, proponujemy legalizację bezpiecznego przerywania ciąży oraz uchwalenie tzw. ustawy ratunkowej, a także finansowanie zabiegów in vitro przez państwo.
W obszarze gospodarki propozycje dotyczą m.in. przeprowadzenia reformy finansów publicznych, ale nie w takim wykonaniu jak Polski Ład – uchwalony na „kolanie” oraz odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa i obsadzenie stanowisk zgodnie z doświadczeniem i kompetencjami.
________________________________________
Priorytety programowe Nowej Lewicy w Radomiu przedstawimy w innym bloku tematycznym.
_______________________________________
Galeria zdjęć: