Radom, dnia 16 stycznia 2023r. Uroczystości związane z 78 rocznicą wyzwolenia miasta Radomia spod okupacji hitlerowskiej.
16 stycznia, jak co roku od wielu lat, przedstawiciele Nowej Lewicy, ruchów kombatanckich oraz żołnierze wzięli udział w obchodach upamiętniających rocznicę wyzwolenia Radomia spod pięcioletniej okupacji hitlerowskiej. Poczty sztandarowe, warta honorowa i uczestnicy uroczystości zebrali się przed Kościołem Garnizonowymi, przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wcześniej poczty sztandarowe i oficjalne delegacje udały się na Cmentarz Prawosławny mieszczący się przy ulicy Warszawskiej w Radomiu, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze.
W tym miejscu wydaje się nam konieczne przypomnienie krótkiego rysu historycznego tych wydarzeń:
W styczniu 1945 r. rozpoczęła się operacja wiślańsko-odrzańska, zwana również operacją styczniową w ramach ofensywny przeciwko wojskom hitlerowskich Niemiec. Plan kampanii 1945 roku składał się z dwóch etapów. Pierwszy miał trwać 15 dni, a wojska nacierające miały zająć miasta Bydgoszcz, Poznań i Wrocław. W czasie trwania drugiego etapu oddziały idące ze wschodu, w tym oddziały Wojska Polskiego, miały sforsować Odrę i doprowadzić do zdobycia Berlina. Drugi etap miał trwać 30 dni. W ten sposób, w założeniach, w ciągu 45 dni miały one wykonać marsz bojowy na odległość 700 kilometrów. W walkach brały udział jednostki 1 Frontu Białoruskiego oraz 1 Frontu Ukraińskiego, w skład tego pierwszego wchodziły polskie oddziały, 1. oraz 2 Armia WP z 1 Korpusem Pancernym. W wyniku przeprowadzonych działań wyzwolono zachodnią część Polski oraz opanowano ziemie niemieckie po Odrę. W tym czasie wyzwolono szereg większych miast Polski, w tym: Kielce, Częstochowę, Warszawę, Kraków, Łódź, Poznań, Bydgoszcz, jak również obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Następnie wojska przeszły do forsowania Odry i przeprowadzenia szturmu na Berlin.
- Wojna nigdy nie jest czymś dobrym i zawsze niesie ze sobą cierpienie zwykłych ludzi, tragedie osobiste i zniszczenia. Uważamy, że musimy pielęgnować takie rocznice, by pokazywać potomnych, że nigdy nie powinni dążyć do wojny, że powinni szukać przyjaciół na arenie międzynarodowej i mądrze prowadzić politykę zagraniczną. Celem naszego udziału w tych obchodach jest pielęgnowanie pamięci o tych wszystkich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, niezależnie od ich wyznania i narodowości: cywilów oraz żołnierzy walczących w obronie i o wyzwolenie Polski. Jak podczas obchodów powiedział mjr Stanisław Kuśmierski - prezes Zarządu Rejonowego w Radomiu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego , jeden z ich głównych współorganizatorów rocznicowych obchodów: w 1945 r. dla ludzi, dla radomian, najważniejsze było to, że wojna dobiega końca, że kończy się okupacja hitlerowska i że powoli będzie można wrócić do normalnego życia oraz odbudowy zniszczonej ojczyzny.
W obchodach udział wzięła delegacja Nowej Lewicy na czele z Waldemarem Kaczmarskim, przewodniczącym struktur, Patrykiem Fajdkiem, wiceprzewodniczącym oraz członkami Zarządu Miejskiego: Wandą Siek, Bogdanem Barszczyńskim i Mirosławem Ciurą, członkiem władz wojewódzkich i Henrykiem Bednarczykiem którzy złożyli pamiątkową wiązankę na płycie grobu Nieznanego Żołnierza przy radomskim kościele garnizonowym. Wcześniej Waldemar Kaczmarski wraz z m.in. w/w delegacją złożył kwiaty przy mogile upamiętniającej żołnierzy poległych w walce o wyzwolenie naszego miasta, znajdującej się przy ul. Warszawskiej.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele ruchów kombatanckich i wojskowych : wcześniej wspomniany mjr Stanisław Kuśmierski, kpt. Jarosław Małek - sekretarz ZR ZŻWP, Dariusz Jasiński - reperezentujący Federację Stowarzyszeń Służb Mundurowych , Zbigniew Gołąbek - Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych w Radomiu, Stanisław w Mazur - Prezes Związku Kombatantów i Rezerwistów WP Okręgu Radom oraz płk Andrzej Stobecki i płk Ryszard Trybuł.
Na zakończenie obchodów odbyło się przy kawie, herbacie, ciaskach spotkanie w siedzibie Nowej Lewicy przy ul. Żeromskiego, w którym wzięli udział uczestnicy uroczystości z ramienia Nowej Lewicy a także ze środowisk kombatanckich i wojskowych.
Nasz komentarz:
Rocznica wyzwolenia Radomia jest coraz mniej popularna w naszym mieście, i jej obchody odbywają się tylko dzięki pamięci środowisk kombatanckich, wojskowych oraz Nowej Lewicy w Radomiu. Wzmianek o tej rocznicy oraz obchodach próżno szukać w lokalnej prasie czy na portalach internetowych radomskich mediów . Nawet na stronie internetowej miasta nikt się na ten temat nie zająknął, tak jakby tamtego dnia nigdy nie było. Dlaczego o tym wszystkim zapominamy? Takie obchody są potrzebne . Nie mamy wątpliwości. Potrzebne są, byśmy o tym pamiętali. By nigdy więcej takie okrucieństwo się nie powtórzyło. Szczególnie jest to ważne w cieniu wojny na Ukrainie.
[Opr. PF, Jolanta Luty, AL]
Radom, dnia 16 stycznia 2023r.
Przebieg obchodów na załączonych zdjęciach: